Bay of Plenty (New Zealand)

2010 Season Draw and Results

Look at... Chatham Cup Federation League Div One Federation League div two Div One Div Two BOP Women
All Points Tables

BOP Div One

Round 1 April 10

Otumoetai 8 Taupo 0
Tauranga City Utd 3 Ngongotaha Raukura 0 (default)
Katikati Utd 3 Whakatane Town 1
Papamoa FC 0 Te Puke 0
Old Blues 1 Plains Rangers 4

Round 2 April 17

Whakatane Town 4 Papamoa FC 2
Taupo 0 Katikati Utd 2
Plains Rangers 2 Otumoetai 3
Ngongotaha Raukura 0 Old Blues 1
Te Puke 0 Tauranga City Utd 5

Round 3 April 24

Whakatane Town 2 Taupo 1
Tauranga City Utd 6 Papamoa FC 1
Katikati Utd 3 Plains Rangers 1
Old Blues 2 Te Puke 1
Ngongotaha Raukura   Otumoetai pp to Aug 7

Round 4 May 1

Tauranga City Utd 2 Whakatane Town 3
Ngongotaha Raukura 0 Katikati Utd 6
Papamoa FC 0 Old Blues 4
Plains Rangers 3 Taupo 1
Te Puke 1 Otumoetai 3

Round 5 May 8

Otumoetai 4 Papamoa FC 3
Katikati Utd 3 Te Puke 0 (def)
Old Blues 0 Tauranga City Utd 2
Taupo 2 Ngongotaha Raukura 3
Whakatane Town 0 Plains Rangers 2

Round 6 May 15

Old Blues   Whakatane Town abandoned pp Aug 7
Ngongotaha Raukura 4 Plains Rangers 1
Papamoa FC 0 Katikati Utd 1
Tauranga City Utd   Otumoetai pp June 19
Te Puke 0 Taupo 3

Round 7 May 22

Otumoetai 4 Old Blues 2
Whakatane Town 1 Ngongotaha Raukura 0
Katikati Utd 4 Tauranga City Utd 1
Taupo 4 Papamoa FC 0
Plains Rangers 3 Te Puke 0 (def)

Round 8 May 29

Otumoetai 3 Whakatane Town 1
Papamoa FC 0 Plains Rangers 1
Old Blues 1 Katikati Utd 6
Tauranga City Utd 3 Taupo 2
Te Puke 0 Ngongotaha Raukura 3 (def)

Round 9 June 5

Ngongotaha Raukura 3 Papamoa FC 0
Katikati Utd 0 Otumoetai 0
Taupo 6 Old Blues 2
Plains Rangers 1 Tauranga City Utd 1
Whakatane Town 4 Te Puke 0

Round 10 June 12

Whakatane Town 1 Katikati Utd 0
Ngongotaha Raukura 0 Tauranga City Utd 9
Taupo 3 Otumoetai 1
Plains Rangers 5 Old Blues 1
Te Puke 1 Papamoa FC 3

June 19 Div One

Plains Rangers 1 Katikati Utd 2 from Round 12
Tauranga City Utd 1 Otumoetai 0 from round 6
CNS Clinic Cup      
Old Blues (Div 1) 3 Te Puke Young 'uns (Div 2) 1
Whakatane Town (Div 1) 6 Tauranga City Utd 2 (Div 2) 7
Papamoa Thistle (Div 2) 3 Ngongotaha Old Boys (Div 2) 0
Otumoetai 3 (Div 2) 1 AFC Fury Res (Div 2) 3
Opotiki (Div 2) 4 Taupo (Div 1) 0
Te Puke (Div 1) 2 Ngongotaha Raukura (Div 1) 1
Papamoa FC (Div 1) 2 Whakatane Visique (Div 2) 1
Tauranga City Utd 3 (Div 2) 6 Turangi Wanderers (Div 2) 0

Round 11 June 26

Otumoetai 3 Plains Rangers 2
Tauranga City Utd 4 Te Puke 0
Katikati Utd   Taupo pp Aug 7
Old Blues 3 Ngongotaha Raukura 1
Papamoa FC 2 Whakatane Town 2

July 3

Tauranga City Utd 3 Plains Rangers 3 from rnd 18
Otumoetai 0 Katikati Utd 4 from rnd 18
CNS Clinic Cup      
Opotiki (Div 2) 6 Papamoa Thistle (Div 2) 5
Tauranga City Utd 3 (Div 2) 0 Tauranga City Utd 2 (Div 2) 3
Papamoa FC (Div 1) 4 Old Blues (Div 1) 1
AFC Fury Res (Div 2) 2 Te Puke (Div 1) 6
CNS Clinic Bowl      
Ngongotaha Raukura (Div 1) 3 Te Puke Young 'uns (Div 2) 1
Whakatane Visique (Div 2) 2 Ngongotaha Old Boys (Div 2) 1
Turangi Wanderers (Div 2) 1 Otumoetai 3 (Div 2) 2
Taupo (Div 1) 2 Whakatane Town (Div 1) 1

Round 12 July 10

Otumoetai   Ngongotaha Raukura pp to Sept 18
Papamoa FC 1 Tauranga City Utd 4
Taupo   Whakatane Town pp to Sept 25
Plains Rangers   Katikati Utd brought fwd to June 19
Te Puke 3 Old Blues 0

 

Round 13 July 17

Otumoetai 5 Te Puke 0
Old Blues 6 Papamoa FC 5
Katikati Utd 1 Ngongotaha Raukura 0
Taupo 1 Plains Rangers 2
Whakatane Town 1 Tauranga City Utd 2

July 24 CNS Cup

CNS Clinic Cup      
Otumoetai (Div 1) 3 Te Puke (Div 1) 5
Papamoa FC (Div 1) 1 Plains Rangers (Div 1) 2
Tauranga City Utd (Div 1) 7 Opotiki (Div 2) 0
Katikati Utd (Div 1) 2 Tauranga City Utd 2 (Div 2) 0

Round 14 July 31

Ngongotaha Raukura 0 Taupo 4
Papamoa FC 0 Otumoetai 4
Tauranga City Utd 4 Old Blues 1
Plains Rangers 2 Whakatane Town 0
Te Puke 2 Katikati Utd 6

August 7 Catch Ups

Old Blues 0 Whakatane Town 2 from rnd 6
Katikati Utd 2 Taupo 0 from rnd 11
Ngongotaha Raukura 0 Otumoetai 1 from rnd 3

Round 15 August 14

Otumoetai   Tauranga City Utd pp Sep 11
Katikati Utd 6 Papamoa FC 0
Taupo 2 Te Puke 0
Plains Rangers   Ngongotaha Raukura pp Sep 25
Whakatane Town 3 Old Blues 0 (def)

Round 16 August 21

Ngongotaha Raukura 1 Whakatane Town 2
Old Blues 1 Otumoetai 1
Papamoa FC 2 Taupo 2
Tauranga City Utd 2 Katikati Utd 7
Plains Rangers 3 Te Puke 1

August 28 CNS Cup & Bowl Semi finals

CNS Clinic Cup   2pm at Otumoetai  
Te Puke (Div 1) 1 Katikati Utd (Div 1) 2
Tauranga City Utd (Div 1) 4 (4 pens) Plains Rangers (Div 1) 4 (5 pens)
CNS Clinic Bowl   12 noon at Otumoetai  
Whakatane Visique (Div 2) 4 Otumoetai 3 (Div 2) 2
Taupo (Div 1) 2 (4 pens) Ngongotaha Raukura (Div 1) 2 (3 pens)

Round 17 September 4

Whakatane Town 0 Otumoetai 1
Ngongotaha Raukura 2 Te Puke 2
Katikati Utd 0 Old Blues 0
Taupo 1 Tauranga City Utd 0
Plains Rangers 5 Papamoa FC 2

Round 18 September 11

Otumoetai 0 Tauranga City Utd 5
Old Blues 1 Taupo 1
Papamoa FC 0 Ngongotaha Raukura 2
Te Puke 1 Whakatane Town 3

September 18 CNS Cup & Bowl finals

CNS Clinic Cup final   2pm at Mount Maunganui  
Katikati Utd (Div 1) 4 Plains Rangers (Div 1) 1
CNS Clinic Bowl final   12 noon at Mount Maunganui  
Whakatane Visique (Div 2) 0 Taupo (Div 1) 1

Catch up game

Otumoetai 3 Ngongotaha Raukura 1 pp from rnd 12

Sept 25 Catch up game

Plains Rangers 3 Ngongotaha Raukura 5 pp from rnd 15
Taupo 5 Whakatane Town 0 pp from rnd 12

Back to top

BOP Div Two
Round 1 April 10

Tauranga City Utd 3 6 Whakatane Visique 1
Otumoetai 3 0 Tauranga City Utd 2 6
Te Puke Young 'uns 2 AFC Fury 2
Turangi Wanderers 1 Opotiki 6
Ngongotaha 0 Papamoa Thistle 1

Round 2 April 17

Tauranga City Utd 2 6 Te Puke Young 'uns 0
Opotiki 2 Otumoetai 3 1
Papamoa Thistle 1 Tauranga City Utd 3 2
AFC Fury 6 Ngongotaha 3
Whakatane Visique 13 Turangi Wanderers 0

Round 3 April 24

Whakatane Visique 1 Otumoetai 3 3
Ngongotaha 0 Tauranga City Utd 2 2
Te Puke Young 'uns 0 Opotiki 0
Papamoa Thistle 4 AFC Fury 1
Turangi Wanderers 1 Tauranga City Utd 3 9

Round 4 May 1

Tauranga City Utd 3 4 Otumoetai 3 0
Whakatane Visique 2 Te Puke Young 'uns 3
Opotiki 4 Ngongotaha 0
Turangi Wanderers 3 Papamoa Thistle 0
Tauranga City Utd 2 8 AFC Fury Res 0

Round 5 May 8

AFC Fury Res 3 Opotiki 2
Ngongotaha 0 Whakatane Visique 4
Otumoetai 3 14 Turangi Wanderers 2
Te Puke Young 'uns 0 Tauranga City Utd 3 2
Papamoa Thistle 0 Tauranga City Utd 2 3

Round 6 May 15

Whakatane Visique 1 AFC Fury Res 6
Tauranga City Utd 3 5 Ngongotaha 1
Opotiki 0 Tauranga City Utd 2 6
Otumoetai 3 0 Papamoa Thistle 5
Turangi Wanderers 3 Te Puke Young 'uns 6

Round 7 May 22

Ngongotaha 13 Turangi Wanderers 0
Tauranga City Utd 2 2 Whakatane Visique 2
AFC Fury Res 1 Tauranga City Utd 3 3
Te Puke Young 'uns 2 Otumoetai 3 0
Papamoa Thistle 1 Opotiki 3

Round 8 May 29

Tauranga City Utd 3 4 Tauranga City Utd 2 3
Whakatane Visique 3 Opotiki 4
Otumoetai 3 2 Ngongotaha 3
Te Puke Young 'uns 3 Papamoa Thistle 0
Turangi Wanderers 2 AFC Fury Res 9

Round 9 June 5

Tauranga City Utd 2 20 Turangi Wanderers 0
AFC Fury Res 2 Otumoetai 3 1
Opotiki 2 Tauranga City Utd 3 2
Papamoa Thistle 3 Whakatane Visique 0
Ngongotaha 0 Te Puke Young 'uns 2

Round 10 June 12

Whakatane Visique 1 Tauranga City Utd 3 5
AFC Fury Res 4 Te Puke Young 'uns 0
Tauranga City Utd 2 3 Otumoetai 3 0
Opotiki 8 Turangi Wanderers 0
Papamoa Thistle 3 Ngongotaha 0

June 19 CNS Clinic Cup

CNS Clinic Cup      
Old Blues (Div 1) 3 Te Puke Young 'uns (Div 2) 1
Whakatane Town (Div 1) 6 Tauranga City Utd 2 (Div 2) 7
Papamoa Thistle (Div 2) 3 Ngongotaha Old Boys (Div 2) 0
Otumoetai 3 (Div 2) 1 AFC Fury Res (Div 2) 3
Opotiki (Div 2) 4 Taupo (Div 1) 0
Te Puke (Div 1)   Ngongotaha Raukura (Div 1)  
Papamoa FC (Div 1) 2 Whakatane Visique (Div 2) 1
Tauranga City Utd 3 (Div 2) 6 Turangi Wanderers (Div 2) 0

Round 11 June 26

Tauranga City Utd 3 2 Papamoa Thistle 1
Ngongotaha 0 AFC Fury Res 6
Otumoetai 3 1 Opotiki 3
Te Puke Young 'uns 0 Tauranga City Utd 2 1
Turangi Wanderers 0 Whakatane Visique 1

July 3

CNS Clinic Cup      
Opotiki (Div 2) 6 Papamoa Thistle (Div 2) 5
Tauranga City Utd 3 (Div 2) 0 Tauranga City Utd 2 (Div 2) 3
Papamoa FC (Div 1) 4 Old Blues (Div 1) 1
AFC Fury Res (Div 2) 2 Te Puke (Div 1) 6
CNS Clinic Bowl      
Ngongotaha Raukura (Div 1) 3 Te Puke Young 'uns (Div 2) 1
Whakatane Visique (Div 2) 2 Ngongotaha Old Boys (Div 2) 1
Turangi Wanderers (Div 2) 1 Otumoetai 3 (Div 2) 2
Taupo (Div 1) 2 Whakatane Town (Div 1) 1

Round 12 July 10

AFC Fury Res 0 Papamoa Thistle 3
Tauranga City Utd 2   Ngongotaha pp to Aug 7
Tauranga City Utd 3   Turangi Wanderers pp to Aug 7
Opotiki 3 Te Puke Young 'uns 0
Otumoetai 3   Whakatane Visique pp to July 24

Round 13 July 17

AFC Fury Res 1 Tauranga City Utd 2 6
Ngongotaha 1 Opotiki 2
Otumoetai 3 1 Tauranga City Utd 3 4
Te Puke Young 'uns 2 Whakatane Visique 0
Papamoa Thistle   Turangi Wanderers pp

July 24

Otumoetai 3 0 Whakatane Visique 3 - from rnd 12

CNS Cup / Bowl

CNS Clinic Cup      
Otumoetai (Div 1) 3 Te Puke (Div 1) 5
Papamoa FC (Div 1) 1 Plains Rangers (Div 1) 2
Tauranga City Utd (Div 1) 7 Opotiki (Div 2) 0
Katikati Utd (Div 1) 2 Tauranga City Utd 2 (Div 2) 0

Round 14 July 31

Tauranga City Utd 2 7 Papamoa Thistle 1
Whakatane Visique 9 Ngongotaha 0
Opotiki 6 AFC Fury Res 1
Turangi Wanderers 0 Otumoetai 3 8
Tauranga City Utd 3 2 Te Puke Young 'uns 1

August 7

Tauranga City Utd 2 6 Ngongotaha 1 pp from rnd 12
Tauranga City Utd 3 9 Turangi Wanderers 1 pp from rnd 12

Round 15 August 14

Ngongotaha   Tauranga City Utd 3 pp Aug 28
Tauranga City Utd 2   Opotiki pp Aug 28
AFC Fury Res 3 Whakatane Visique 0
Te Puke Young 'uns   Turangi Wanderers pp Sep 18
Papamoa Thistle 2 Otumoetai 3 1

Round 16 August 21

Whakatane Visique 2 Tauranga City Utd 2 6
Tauranga City Utd 3 1 AFC Fury Res 1
Opotiki 3 Papamoa Thistle 0
Otumoetai 3 1 Te Puke Young 'uns 2
Turangi Wanderers 0 Ngongotaha 2

August 28

CNS Clinic Cup   2pm at Otumoetai  
Te Puke (Div 1) 1 Katikati Utd (Div 1) 2
Tauranga City Utd (Div 1) 4 (4 pens) Plains Rangers (Div 1) 4 (5 pens)
CNS Clinic Bowl   12 noon at Otumoetai  
Whakatane Visique (Div 2) 4 Otumoetai 3 (Div 2) 2
Taupo (Div 1) 2 (4 pens) Ngongotaha Raukura (Div 1) 2 (3 pens)

Papamoa Thistle 3 Turangi Wanderers 2 frm rnd 13
Ngongotaha 0 Tauranga City Utd 3 2 frm rnd 15
Tauranga City Utd 2 9 Opotiki 2 frm rnd 15

Round 17 September 4

Ngongotaha 2 Otumoetai 3 2
Tauranga City Utd 2 2 Tauranga City Utd 3 1
AFC Fury Res 5 Turangi Wanderers 0
Opotiki 7 Whakatane Visique 2
Papamoa Thistle 1 Te Puke Young 'uns 0

Round 18 September 11

Whakatane Visique 2 Papamoa Thistle 2
Tauranga City Utd 3 3 Opotiki 0
Otumoetai 3 0 AFC Fury Res 3
Te Puke Young 'uns 2 Ngongotaha 0
Turangi Wanderers 0 Tauranga City Utd 2 8

Sept 18

CNS Clinic Cup final   2pm at Mount Maunganui  
Katikati Utd (Div 1) 4 Plains Rangers (Div 1) 1
CNS Clinic Bowl final   12 noon at Mount Maunganui  
Whakatane Visique (Div 2) 0 Taupo (Div 1) 1
Te Puke Young 'uns 2 Turangi Wanderers 0 frm rnd 15

 

Back to top

Federation League Division One

Round 1 April 10

Ngaruawahia Utd 1 Te Puke 5
Taupo 3 Otumoetai 1
Otorohanga 3 Whakatane Town 0
Melville Utd 0 Te Awamutu AFC 3
Rotorua United 2 Claudelands Rovers 3
Tauranga Boys College 3 Hamilton Wanderers 0

Round 2 April 17

Ngaruawahia Utd 2 Hamilton Wanderers 5
Otumoetai 1 Otorohanga 4
Claudelands Rovers 2 Tauranga Boys College 1
Te Puke 1 Taupo 0
Rotorua United 1 Te Awamutu AFC 0
Whakatane Town 9 Melville Utd 0

Round 21 April 24

Otorohanga 5 Ngaruawahia Utd 0
Hamilton Wanderers 2 Melville Utd 3
rest postponed (Chatham Cup)   to Sept 4  
Otumoetai   Tauranga Boys College pp
Claudelands Rovers   Te Awamutu AFC pp
Te Puke   Rotorua United pp
Whakatane Town   Taupo pp

Round 4 May 1

Claudelands Rovers 1 Taupo 1
Melville Utd 1 Tauranga Boys College 2
Te Puke 3 Otumoetai 5
Rotorua United 0 Whakatane Town 3
Hamilton Wanderers 1 Otorohanga 3
Te Awamutu AFC 3 Ngaruawahia Utd 2

Round 5 May 8

Ngaruawahia Utd 2 Melville Utd 1
Taupo 7 Te Awamutu AFC 2
Otorohanga 1 Claudelands Rovers 1
Otumoetai 1 Hamilton Wanderers 1
Tauranga Boys College 1 Rotorua United 2
Whakatane Town 4 Te Puke 1

Round 3 May 15 (Also Chatham Cup day)

Taupo 6 Hamilton Wanderers 1
Rotorua United 3 Melville Utd 2
Ngaruawahia Utd   Claudelands Rovers pp Sept 18
Otorohanga   Te Puke pp Sept 18
Tauranga Boys College   Te Awamutu AFC pp Sept 18
Whakatane Town   Otumoetai pp Sept 18
Ngaruawahia Utd 1 Otorohanga 0 pp frm June 19

Round 6 May 22

Claudelands Rovers 2 Otumoetai 1
Melville Utd 3 Taupo 2
Rotorua United 4 Ngaruawahia Utd 0
Tauranga Boys College 3 Whakatane Town 1
Hamilton Wanderers 1 Te Puke 3
Te Awamutu AFC 1 Otorohanga 5

Round 7 May 29

Ngaruawahia Utd 1 Tauranga Boys College 5
Taupo 1 Rotorua United 5
Otorohanga 6 Melville Utd 1
Otumoetai 1 Te Awamutu AFC 2
Te Puke 1 Claudelands Rovers 2
Whakatane Town 7 Hamilton Wanderers 0

Round 8 June 5

Ngaruawahia Utd 0 Whakatane Town 2
Claudelands Rovers 10 Hamilton Wanderers 0
Melville Utd 0 Otumoetai 0
Rotorua United 6 Otorohanga 3
Tauranga Boys College 4 Taupo 1
Te Awamutu AFC 2 Te Puke 3

Round 9 June 12

Taupo 3 Ngaruawahia Utd 4
Otorohanga 3 Tauranga Boys College 1
Otumoetai 1 Rotorua United 3
Te Puke 1 Melville Utd 3
Hamilton Wanderers 2 Te Awamutu AFC 5
Whakatane Town 1 Claudelands Rovers 0

Round 10 June 19

Te Awamutu AFC 0 Claudelands Rovers 5
Taupo 2 Whakatane Town 5
Tauranga Boys College   Otumoetai pp Sept 25
Rotorua United 3 Te Puke 0
Melville Utd 1 Hamilton Wanderers 1
Ngaruawahia Utd 0 Otumoetai 1 (rnd 22)
Tauranga Boys College 1 Otorohanga 1 (rnd 20)

Round 11 June 26

Otorohanga 0 Taupo 1
Otumoetai 2 Ngaruawahia Utd 1
Claudelands Rovers 6 Melville Utd 0
Te Puke 3 Tauranga Boys College 3
Hamilton Wanderers 1 Rotorua United 3
Whakatane Town 3 Te Awamutu AFC 0

Round 12 July 3

Otumoetai 0 Taupo 2
Te Puke 1 Ngaruawahia Utd 2
Hamilton Wanderers 1 Tauranga Boys College 2
Whakatane Town 3 Otorohanga 2
Te Awamutu AFC 2 Melville Utd 3
Claudelands Rovers 0 Rotorua United 2

Round 13 July 10

Te Awamutu AFC 1 Rotorua United 5
Taupo 4 Te Puke 1
Otorohanga 4 Otumoetai 1
Melville Utd 1 Whakatane Town 3
Tauranga Boys College 2 Claudelands Rovers 3
Hamilton Wanderers   Ngaruawahia Utd pp to Sept 4

Round 14 July 17

Te Awamutu AFC 1 Tauranga Boys College 3
Otumoetai 1 Whakatane Town 4
Claudelands Rovers 2 Ngaruawahia Utd 0
Melville Utd 0 Rotorua United 4
Te Puke 3 Otorohanga 1
Hamilton Wanderers 5 Taupo 2

Round 15 July 24

Tauranga Boys College 2 Melville Utd 1
Ngaruawahia Utd 8 Te Awamutu AFC 1
Otumoetai 2 Te Puke 1
Whakatane Town 1 Rotorua United 1
Taupo 0 Claudelands Rovers 3
Otorohanga 2 Hamilton Wanderers 0

Round 16 July 31

Te Awamutu AFC 2 Taupo 4
Claudelands Rovers 3 Otorohanga 0
Melville Utd 1 Ngaruawahia Utd 4
Te Puke 1 Whakatane Town 1
Rotorua United 0 Tauranga Boys College 1
Hamilton Wanderers 0 Otumoetai 2

Round 17 Aug 7

Ngaruawahia Utd 1 Rotorua United 3
Taupo 3 Melville Utd 1
Otorohanga   Te Awamutu AFC aban to 25 Sept
Otumoetai 1 Claudelands Rovers 3
Te Puke 6 Hamilton Wanderers 3
Whakatane Town 2 Tauranga Boys College 1

Round 18 Aug 14

Te Awamutu AFC 0 Otumoetai 2
Claudelands Rovers 4 Te Puke 1
Melville Utd   Otorohanga pp Sept 4
Rotorua United   Taupo pp Sept 18
Tauranga Boys College   Ngaruawahia Utd pp Sept 19
Hamilton Wanderers   Whakatane Town pp Sept 25

Round 19 Aug 21

Taupo 1 Tauranga Boys College 2
Otorohanga   Rotorua United pp to Sun Sept 12
Hamilton Wanderers 0 Claudelands Rovers 5
Whakatane Town 1 Ngaruawahia Utd 2
Otumoetai 2 Melville Utd 6
Te Puke 3 Te Awamutu AFC 0

Round 20 August 28

Tauranga Boys College 1 Otorohanga 1 brought fwd to June 19
Ngaruawahia Utd 1 Taupo 3
Claudelands Rovers 4 Whakatane Town 0
Melville Utd 3 Te Puke 3
Rotorua United 5 Otumoetai 0
Te Awamutu AFC 2 Hamilton Wanderers 1

Round 21 September 4

Otumoetai 3 Tauranga Boys College 0
Claudelands Rovers 2 Te Awamutu AFC 1
Melville Utd 3 Otorohanga 2
Te Puke 0 Rotorua United 2
Hamilton Wanderers 2 Ngaruawahia Utd 1
Whakatane Town 0 Taupo 1

Round 22 September 11

Ngaruawahia Utd 0 Otumoetai 1 (brought fwd to June 19)
Taupo 1 Otorohanga 1
Melville Utd 1 Claudelands Rovers 6
Rotorua United 8 Hamilton Wanderers 1
Tauranga Boys College 2 Te Puke 2
Te Awamutu AFC 2 Whakatane Town 1

Round 23 September 18

Ngaruawahia Utd 1 Claudelands Rovers 2
Otorohanga 6 Te Puke 3
Whakatane Town 1 Otumoetai 2
Rotorua United 3 Taupo 0 (default)
Tauranga Boys College 3 Te Awamutu AFC 2
Tauranga Boys College 1 Ngaruawahia Utd 0 (on Sun 19th)
Otorohanga   Rotorua United not played

Round 24 September 25

Otorohanga 2 Te Awamutu AFC 1
Hamilton Wanderers   Whakatane Town not played
Tauranga Boys College 0 Otumoetai 5

Back to top

Federation League Division Two

Round 1 April 10

Matamata 3 Cambridge 0
Hamilton North 1 AFC Fury 2
Tauranga City Utd 2 Old Blues 1
Kawerau Town 0 Ngongotaha 7
Rotorua Utd 2   bye  

Round 2 April 17

Cambridge 1 Hamilton North 1
Rotorua Utd 2 2 Kawerau Town 0
Ngongotaha 3 Tauranga City Utd 2
Old Blues 2 Matamata 0
AFC Fury   bye  

Round 3 April 24

Tauranga City Utd 8 Kawerau Town 1
Rotorua Utd 2 0 AFC Fury 0
Matamata   Ngongotaha pp Aug 21
Hamilton North   Old Blues pp Aug 21
Cambridge   bye  

Round 4 May 1

Tauranga City Utd 8 Rotorua Utd 2 2
Cambridge 1 AFC Fury 6
Kawerau Town 2 Matamata 1
Ngongotaha 4 Hamilton North 0
Old Blues   bye  

Round 5 May 8

Matamata 0 Tauranga City Utd 4
Hamilton North 0 Kawerau Town 0
AFC Fury 4 Old Blues 1
Rotorua Utd Reserves 0 Cambridge 2
Ngongotaha   bye  

Round 6 22 May

Matamata 1 Rotorua Utd Reserves 1
Tauranga City Utd 4 Hamilton North 2
Ngongotaha 0 AFC Fury 2
Old Blues 4 Cambridge 1
Kawerau Town   bye  

Round 7 May 29

Cambridge 1 Ngongotaha 4
Hamilton North 0 Matamata 1
AFC Fury 12 Kawerau Town 0
Rotorua Utd Reserves 0 Old Blues 2
Tauranga City Utd   bye  

Round 8 June 5

Hamilton North 4 Rotorua Utd Reserves 0
Tauranga City Utd 1 AFC Fury 3
Ngongotaha 2 Old Blues 3
Kawerau Town 0 Cambridge 2
Matamata   bye  

Round 9 June 12

Cambridge 2 Tauranga City Utd 7
AFC Fury 4 Matamata 0
Rotorua Utd Reserves 0 Ngongotaha 3
Old Blues 5 Kawerau Town 2
Hamilton North   bye  

Round 10 June 19

Cambridge 0 Matamata 1
AFC Fury 6 Hamilton North 1
Ngongotaha 1 Kawerau Town 1
Old Blues 3 Tauranga City Utd 1
Rotorua Utd Reserves   bye  

Round 11 June 26

Matamata 0 Old Blues 2
Hamilton North   Cambridge pp Aug 28
Tauranga City Utd   Ngongotaha pp Aug 28
Kawerau Town 1 Rotorua Utd Reserves 1
AFC Fury   Bye  

Round 12 July 3

AFC Fury 5 Rotorua Utd Reserves 0
Ngongotaha 2 Matamata 1
Kawerau Town 2 Tauranga City Utd 3
Old Blues 2 Hamilton North 1
Cambridge   bye  

Round 13 July 10

AFC Fury 4 Cambridge 0
Matamata 2 Kawerau Town 0
Rotorua Utd Reserves 0 Tauranga City Utd 3
Hamilton North   Ngongotaha pp to Sept 4
Old Blues   bye  

Round 14 July 17

Cambridge 4 Rotorua Utd Reserves 3
Tauranga City Utd 3 Matamata 2
Kawerau Town 1 Hamilton North 1
Old Blues 0 AFC Fury 1
Ngongotaha   bye  

July 24

AFC Fury 5 Ngongotaha 2
Cambridge 0 Old Blues 3
Rotorua Utd Reserves 2 Matamata 4
Hamilton North 0 Tauranga City Utd 4
Kawerau Town   bye  

July 31

Matamata 1 Hamilton North 1
Ngongotaha 10 Cambridge 0
Old Blues 10 Rotorua Utd Reserves 0
Kawerau Town 0 AFC Fury 6
Tauranga City Utd   bye  

August 7

Cambridge 1 Kawerau Town 3
AFC Fury 1 Tauranga City Utd 1
Rotorua Utd Reserves 1 Hamilton North 3
Old Blues 1 Ngongotaha 0
Matamata   bye  

Round 15 August 14

Tauranga City Utd   Cambridge pp Aug 21
Matamata   AFC Fury pp Aug 28
Ngongotaha   Rotorua Utd Reserves pp Sept 11
Kawerau Town   Old Blues pp Aug 28
Hamilton North   bye  

Round 16 August 21

Matamata 1 Ngongotaha 6
Hamilton North   Old Blues pp
Tauranga City Utd 9 Cambridge 0

August 28

Matamata 1 AFC Fury 2
Kawerau Town 0 Old Blues 5
Hamilton North 2 Cambridge 2
Tauranga City Utd 1 Ngongotaha 2

Round 17 September 4

Hamilton North 0 Ngongotaha 5

Round 18 September 11

Hamilton North 1 Old Blues 3
Ngongotaha 6 Rotorua Utd Reserves 1

Back to top

BOP Women

Round 1 April 11

Papamoa   bye  
Tauranga City Utd 0 Whakatane Town A 8
Te Puke 5 Opotiki 0
Whakatane Town Res 2 Rotorua Utd 3
Kawerau Town 0 Taupo 10

Round 2 April 18

Taupo 1 Te Puke 0
Rotorua Utd 7 Tauranga City Utd 0
Opotiki 4 Papamoa 3
Whakatane Town A 8 Kawerau Town 0
Whakatane Town Res   bye  

Round 3 April 25

Papamoa 0 Taupo 6
Te Puke 1 Whakatane Town A 4
Whakatane Town Res 0 Opotiki 2
Kawerau Town 0 Tauranga City Utd 7
Rotorua Utd   bye  

May 1st Federation Cup and Plate

Fed Cup      
Papamoa 1 Melville 6
Hamilton Nth 2 Whakatane Town A 3
Cambridge 2 Taupo 1
Te Puke 4 Claudelands A 3
Fed Plate      
Te Awamutu 2 Tauranga City Utd 0
Ham Wanderers A 1 Rotorua Utd 1
Whakatane Town Res 0 Waikato Unicol 6
Matamata   bye  

Round 4 May 9

Taupo 4 Whakatane Town Res 1
Tauranga City Utd 3 Te Puke 6
Whakatane Town A 3 Papamoa 1
Kawerau Town 0 Rotorua Utd 12
Opotiki   bye  

Round 5 May 16

Papamoa 2 Tauranga City Utd 2
Te Puke 9 Kawerau Town 0
Rotorua Utd 10 Opotiki 1
Whakatane Town Res 0 Whakatane Town A 6
Taupo   bye  

Round 6 May 23

Taupo 8 Opotiki 1
Tauranga City Utd 1 Whakatane Town Res 1
Te Puke 0 Rotorua Utd 0
Kawerau Town 0 Papamoa 8
Whakatane Town A   bye  

Round 7 May 30

Papamoa 2 Te Puke 1
Rotorua Utd 4 Taupo 3
Opotiki 1 Whakatane Town A 8
Whakatane Town Res 5 Kawerau Town 1
Tauranga City Utd   bye  

June 6 No games

June 13 Federation Cup and Plate

Fed Cup      
Hamilton Nth 3 Papamoa 0
Claudelands A 3 Taupo 1
Melville 1 Whakatane Town A 3
Cambridge 3 Te Puke 1
Fed Plate      
Matamata 7 Tauranga City Utd 0
Ham Wanderers A   Whakatane Town Res pp
Waikato Unicol   Rotorua Utd pp Sept 5
Te Awamutu   bye  

June 20

Papamoa 3 Rotorua Utd 2
Whakatane Town A 4 Taupo 1
Tauranga City Utd   Opotiki pp
Te Puke   Whakatane Town Res pp
Kawerau Town   bye  

June 27

Taupo 5 Tauranga City Utd 2
Rotorua Utd 1 Whakatane Town A 0
Whakatane Town Res 1 Papamoa 7
Opotiki 7 Kawerau Town 0
Te Puke   bye  

July 4

Te Puke 1 Whakatane Town Res 0 (from June 20)
Tauranga City Utd 3 Opotiki 0 (June 20)

July 11

Top Five      
Papamoa   bye  
Taupo 0 Rotorua Utd 4
Whakatane Town A 5 Te Puke 0
Bottom Four      
Opotiki 2 Whakatane Town Res 2
Tauranga City Utd   Kawerau Town pp to Aug 29

July 18

Fed Cup      
Taupo 1 Hamilton Nth 5
Papamoa 2 Cambridge 10
Melville 2 Te Puke 1
Whakatane Town A 1 Claudelands A 0
Fed Plate      
Tauranga City Utd 3 Ham Wanderers A 7
Rotorua Utd 2 Matamata 0
Whakatane Town Res 1 Te Awamutu 1
Waikato Unicol   bye  

July 25

Top Five      
Rotorua Utd 4 Te Puke 1
Papamoa 0 Whakatane Town A 5
Taupo   bye  
Bottom Four      
Whakatane Town Res 2 Tauranga City Utd 1
Kawerau Town 0 Opotiki 2

Aug 1 Knock Out Pullar Cup

Papamoa 3 Tauranga City Utd 0
Whakatane Town Res 3 Taupo 2
Te Puke 3 Opotiki 1
Kawerau Town 0 Rotorua Utd 5
Whakatane Town A   bye  

Aug 8

Top Five      
Te Puke 1 Taupo 2
Rotorua Utd 5 Papamoa 3
Whakatane Town A   bye  
Bottom Four      
Tauranga City Utd 2 Opotiki 5
Kawerau Town 1 Whakatane Town Res 3

Aug 15

Fed Cup      
Taupo 2 Melville 5
Claudelands A 0 Papamoa 3
Te Puke 1 Hamilton Nth 7
Whakatane Town A   Cambridge Oct 3
Fed Plate      
Tauranga City Utd 0 Waikato Unicol 3
Matamata 3 Whakatane Town Res 0
Rotorua Utd 5 Te Awamutu 0
Ham Wanderers A   bye  

Aug 22 Pullar Cup

Papamoa   bye  
Te Puke   bye  
Rotorua Utd   bye  
Whakatane Town Res 0 Whakatane Town A 10

Aug 29

Top Five      
Te Puke   bye  
Taupo 3 Papamoa 4
Bottom Four      
Tauranga City Utd 7 Kawerau Town 0

Fed Cup        
Te Puke 1 Hamilton North 7  
Fed Plate        
Ham Wanderers A 2 Whakatane Town Res 2 pp from June 13

Sept 5

Top Five      
Taupo 1 Whakatane Town A 1
Te Puke 2 Papamoa 3
Rotorua Utd   bye  

Sept 12 Pullar Cup & Bowl Semi finals

Cup Semis      
Papamoa 1 Whakatane Town A 9
Rotorua Utd 5 Te Puke 0
Bowl Semis      
Tauranga City Utd 1 Taupo 8
Opotiki 0 Kawerau Town 3

Sept 19

Top Five      
Whakatane Town A 0 Rotorua Utd 2
Fed Cup      
Claudelands A 0 Papamoa 3

Sept 26 Pullar Cup & Bowl Finals

Cup Final      
Whakatane Town A 1 Rotorua Utd 2
Bowl Final      
Kawerau Town 0 Taupo 4

Oct 3

Fed Cup      
Whakatane Town A 1 Cambridge 2

Chatham Cup (involving BOP teams) 24 / 25 April Preliminary round

Waikato Unicol 2 (4 pen) Old Blues 2 (2 pen)  
Rotorua Utd 1 Te Puke 3 a.e.t.  
Te Awamutu 1 Otumoetai 5 Both teams disqualified - fielded ineligible plyrs
Taupo 1 Tauranga City Utd 3  
Ngongotaha 1 Ellerslie 3  
Whakatane win Te Atatu default  

May 15 / 16 Round One (Games involving BOP teams only)

Tauranga City Utd 4 Mt Albert Grammar Sch 1
Warkworth 2 Whakatane Town 5
Auckland Grammar 9 Te Puke 0

June 7 Round Two (Games involving BOP teams only)

Tauranga City Utd 4 Manurewa AFC 2
Eastern Suburbs 8 Whakatane Town 0

Back to top

Current BOP Points Tables

Plains Rangers' results, match reports

News, photos Rangers results, reports Rangers Squads Wellington Phoenix Links Guestbook
Rangers History BOP results, tables Where is Edgecumbe N Z Soccer setup & hist Poll Title page
Rangers Honours Board   Rangers Player portraits Photo of the week   Contact us