Bay of Plenty (New Zealand)

2023 Season Draw and Results

Look at... Chatham Cup Northern League Southern Conf Federation League One BOP Div One BOP Div Two BOP Div Three BOP Women
All Points Tables

BOP Div One

Round 1 April 1

Te Puke 0 TCU Relics 0
Whakatane Town 0 Otumoetai OTT Res 2
Katikati 0 Otumoetai 0
Kawerau Sports 2 Papamoa 4

Round 2 April 15

Otumoetai OTT Res 1 Otumoetai 2
TCU Relics 1 Papamoa 0
Whakatane Town 0 Te Puke 8
Kawerau Sports 2 Katikati 3

April 22 Miller Cup first round

Otumoetai Special Res(Bay 2) 1 Katikati (Bay 1) 3
Papamoa Rovers (B3) 1 (2) Papamoa United (B2) 1 (3)
Ngongotaha Lakes (B3?) 1 Papamoa (B1) 10
TCU New Blues (B2) 4 Te Puke (B2) 0
Otumoetai OTT Res (B1) 4 Kawerau Sports (B1) 1
Plains Rangers (B2) 1 Whakatane Town (B1) 0
T C Juggernauts (B2) 1 Otumoetai (B2) 2
Waipuna Rangers (B3)   Te Puke (B1) pp
Otumoetai (B1) 3 Otumoetai Gunners (B3) 2
Omokoroa Fury (B2) 4 Ngongotaha Lakes O35(B3) 2 aet
Waiariki (B2) 6 Papamoa Old Boys (B3) 2
Taupo Lakers (B2) 4 Waiariki (B3) 0
TC Relics   bye  

Round 3 April 29

Te Puke 2 Otumoetai OTT Res 1
Papamoa 5 Whakatane Town 2
Otumoetai 5 Kawerau Sports 2
Katikati 2 TCU Relics 5

Round 4 May 6

TCU Relics 3 Otumoetai 1
Te Puke 1 Papamoa 1
Otumoetai OTT Res 3 Kawerau Sports 0
Katikati 5 Whakatane Town 2

Round 5 May 13

Papamoa 1 Otumoetai OTT Res 3
Otumoetai 3 Whakatane Town 0
Kawerau Sports 3 TCU Relics 2

Round 6 May 20

Te Puke 2 Otumoetai 1
Papamoa 2 Katikati 3
Otumoetai OTT Res 1 TCU Relics 2
Whakatane Town   Kawerau Sports pp

Round 7 May 27

TCU Relics 5 Whakatane Town 0
Otumoetai   Papamoa  
Katikati 2 Otumoetai OTT Res 3
Kawerau Sports 0 Te Puke 4

June 3 Miller Cup & Bowl

CUP      
TCU New Blues (B2)   Winner of Te Puke v Waipuna  
TC Relics   Waiariki (B2)  
Otumoetai (B1)   Plains Rangers  
Omokoroa Fury (B2)   Taupo Lakers (B2)  
Katikati (Bay 1)   Otumoetai OTT Res (B1)  
Otumoetai (B2)   bye  
Papamoa United (B2)   bye  
Papamoa (B1)   bye  
BOWL      
Loser of Te P v Waipuna   Whakatane  
Papamoa Rovers (B3)   Otumoetai Special Res (Bay 2)  
Te Puke (B2)   bye  
Kawerau Sports (B1)   bye  
T C Juggernauts (B2)   bye  
Otumoetai Gunners (B3)   bye  
Ngongotaha Lakes O35(B3)   Papamoa Old Boys (B3)  
Waiariki (B3)   Ngongotaha Lakes (B2)  

Sept 2 Miller Cup & Bowl Semi-finals

CUP      
TC Relics 2 Katikati (Bay 1) 1
Taupo Lakers (B2) 0 Te Puke 0
BOWL      
Otumoetai Special Res (Bay 2) 2 Whakatane (B1) 1
Kawerau Sports (B1) 6 Otumoetai Gunners (B3) 2

Sept 16 Miller Cup & Bowl finals

CUP      
TC Relics win pens Te Puke  
BOWL      
Otumoetai Special Res (Bay 2) 4 Kawerau Sports (B1) 3

Back to top

BOP Div Two

Round 1 April 1

T C Juggernauts 5 Otumoetai 2
Taupo Lakers 3 Te Puke 1
Omokoroa Fury 2 Plains Rangers 3
Waiariki 1 Papamoa United 2
TCU New Blues 4 Otumoetai Special Res 2

Round 2 April 15

T C Juggernauts 1 Omokoroa Fury 1
Te Puke 1 Otumoetai 3
Papamoa United 2 Plains Rangers 0
Otumoetai Special Res 5 Taupo Lakers 2
Waiariki 1 TCU New Blues 10

April 22 Miller Cup first round

Otumoetai Special Res(Bay 2) 1 Katikati (Bay 1) 3
Papamoa Rovers (B3) 1 (2) Papamoa United (B2) 1 (3)
Ngongotaha Lakes (B3?) 1 Papamoa (B1) 10
TCU New Blues (B2) 4 Te Puke (B2) 0
Otumoetai OTT Res (B1) 4 Kawerau Sports (B1) 1
Plains Rangers (B2) 1 Whakatane Town (B1) 0
T C Juggernauts (B2) 1 Otumoetai (B2) 2
Waipuna Rangers (B3)   Te Puke (B1) pp
Otumoetai (B1) 3 Otumoetai Gunners (B3) 2
Omokoroa Fury (B2) 4 Ngongotaha Lakes O35(B3) 2 aet
Waiariki (B2) 6 Papamoa Old Boys (B3) 2
Taupo Lakers (B2) 4 Waiariki (B3) 0
TC Relics   bye  

Round 3 April 29

Otumoetai 2 Otumoetai Special Res 1
Papamoa United 4 TCU New Blues 3
Omokoroa Fury 3 Te Puke 5
Taupo Lakers 2 Waiariki 3
Plains Rangers 1 T C Juggernauts 3

Round 4 May 6

Otumoetai Special Res 0 Omokoroa Fury 1
Papamoa United 3 T C Juggernauts 2
Waiariki   Otumoetai pp
Te Puke 3 Plains Rangers 1
TCU New Blues 1 Taupo Lakers 4

Round 5 May 13

Otumoetai 2 TCU New Blues 5
T C Juggernauts 3 Te Puke 0
Omokoroa Fury 7 Waiariki 4
Taupo Lakers 1 Papamoa United 0
Plains Rangers 0 Otumoetai Special Res 1

Round 6 May 20

Otumoetai Special Res 0 T C Juggernauts 1
Papamoa United 7 Te Puke 0
Taupo Lakers 2 Otumoetai 0
Waiariki 1 Plains Rangers 2
TCU New Blues 1 Omokoroa Fury 2

Round 7 May 27

Otumoetai 1 Papamoa United 1
Te Puke 0 Otumoetai Special Res 6
Omokoroa Fury 0 Taupo Lakers 5
Plains Rangers 1 TCU New Blues 2
T C Juggernauts 5 Waiariki 1

June 3 Miller Cup & Bowl

CUP      
TCU New Blues (B2)   Winner of Te Puke v Waipuna  
TC Relics   Waiariki (B2)  
Otumoetai (B1)   Plains Rangers  
Omokoroa Fury (B2)   Taupo Lakers (B2)  
Katikati (Bay 1)   Otumoetai OTT Res (B1)  
Otumoetai (B2)   bye  
Papamoa United (B2)   bye  
Papamoa (B1)   bye  
BOWL      
Loser of Te P v Waipuna   Whakatane  
Papamoa Rovers (B3)   Otumoetai Special Res (Bay 2)  
Te Puke (B2)   bye  
Kawerau Sports (B1)   bye  
T C Juggernauts (B2)   bye  
Otumoetai Gunners (B3)   bye  
Ngongotaha Lakes O35(B3)   Papamoa Old Boys (B3)  
Waiariki (B3)   Ngongotaha Lakes (B2)  

Sept 2 Miller Cup & Bowl Semi-finals

CUP      
TC Relics 2 Katikati (Bay 1) 1
Taupo Lakers (B2) 0 Te Puke 0
BOWL      
Otumoetai Special Res (Bay 2) 2 Whakatane (B1) 1
Kawerau Sports (B1) 6 Otumoetai Gunners (B3) 2

Sept 16 Miller Cup & Bowl finals

CUP      
TC Relics   Te Puke  
BOWL      
Otumoetai Special Res (Bay 2)   Kawerau Sports (B1)  

Back to top

BOP Div Three / Over 35s

Round 1 April 1

Papamoa NOBs 0 Papamoa Rovers 5
Ngongotaha Lakes 1 Waiariki 1
Ngongotaha Lakes O35 3 Otumoetai Gunners 3
Papamoa Old Boys 1 Waipuna Rangers 1
TCU Les Bleus   Bye 0

Round 2 April 15

Ngongotaha Lakes O35 9 Ngongotaha Lakes 1
Waiariki 3 Papamoa NOBs 2
Otumoetai Gunners 1 Waipuna Rangers 4
TCU Les Bleus 2 Papamoa Old Boys 5
Papamoa Rovers   bye  

April 22 Miller Cup first round

Otumoetai Special Res(Bay 2) 1 Katikati (Bay 1) 3
Papamoa Rovers (B3) 1 (2) Papamoa United (B2) 1 (3)
Ngongotaha Lakes (B3?) 1 Papamoa (B1) 10
TCU New Blues (B2) 4 Te Puke (B2) 0
Otumoetai OTT Res (B1) 4 Kawerau Sports (B1) 1
Plains Rangers (B2) 1 Whakatane Town (B1) 0
T C Juggernauts (B2) 1 Otumoetai (B2) 2
Waipuna Rangers (B3)   Te Puke (B1) pp
Otumoetai (B1) 3 Otumoetai Gunners (B3) 2
Omokoroa Fury (B2) 4 Ngongotaha Lakes O35(B3) 2 aet
Waiariki (B2) 6 Papamoa Old Boys (B3) 2
Taupo Lakers (B2) 4 Waiariki (B3) 0
TC Relics   bye  

Round 3

April 25      
Papamoa Rovers 3 Papamoa NOBs 0
April 29      
Papamoa Old Boys 7 Papamoa Rovers 2
Papamoa NOBs 3 Ngongotaha Lakes O35 9
Waipuna Rangers 9 TCU Les Bleus 0
Ngongotaha Lakes 2 Otumoetai Gunners 3
Waiariki   bye  

Round 4 May 6

Papamoa Rovers 0 Waipuna Rangers 3
Waiariki   Papamoa Old Boys pp?
Ngongotaha Lakes 2 Papamoa NOBs 4
Otumoetai Gunners 4 TCU Les Bleus 0
Ngongotaha Lakes O35   bye  

Round 5 May 13

Papamoa NOBs 0 Otumoetai Gunners 1
TCU Les Bleus 0 Papamoa Rovers 4
Papamoa Old Boys 3 Ngongotaha Lakes O35 8
Ngongotaha Lakes   bye  

Round 6 May 20

Ngongotaha Lakes   Papamoa Old Boys  
Ngongotaha Lakes O35 4 Waipuna Rangers 2
Waiariki 1 TCU Les Bleus 2
Otumoetai Gunners 1 Papamoa Rovers 2
Papamoa NOBs   bye  

Round 7 May 27

Papamoa Old Boys 4 Papamoa NOBs 2
Papamoa Rovers 3 Waiariki 0
Waipuna Rangers 6 Ngongotaha Lakes 0
TCU Les Bleus 0 Ngongotaha Lakes O35 7
Otumoetai Gunners   bye  

June 3 Miller Cup & Bowl

CUP      
TCU New Blues (B2)   Winner of Te Puke v Waipuna  
TC Relics   Waiariki (B2)  
Otumoetai (B1)   Plains Rangers  
Omokoroa Fury (B2)   Taupo Lakers (B2)  
Katikati (Bay 1)   Otumoetai OTT Res (B1)  
Otumoetai (B2)   bye  
Papamoa United (B2)   bye  
Papamoa (B1)   bye  
BOWL      
Loser of Te P v Waipuna   Whakatane  
Papamoa Rovers (B3)   Otumoetai Special Res (Bay 2)  
Te Puke (B2)   bye  
Kawerau Sports (B1)   bye  
T C Juggernauts (B2)   bye  
Otumoetai Gunners (B3)   bye  
Ngongotaha Lakes O35(B3)   Papamoa Old Boys (B3)  
Waiariki (B3)   Ngongotaha Lakes (B2)  

Sept 2 Miller Cup & Bowl Semi-finals

CUP      
TC Relics 2 Katikati (Bay 1) 1
Taupo Lakers (B2) 0 Te Puke 0
BOWL      
Otumoetai Special Res (Bay 2) 2 Whakatane (B1) 1
Kawerau Sports (B1) 6 Otumoetai Gunners (B3) 2

 

       
       
       
       
       

Northern League Southern Conference

Round 1 March 25

Cambridge 1 Claudelands Rovers 4
Taupo 5 Papamoa 1
Te Awamutu 3 Otumoetai 2
Waikato Unicol 4 Ngongotaha Lakes 1

Round 2 April 1

Papamoa 3 Ngongotaha Lakes 3
Waikato Unicol 2 Claudelands Rovers 1
Cambridge 3 Otumoetai 2
Taupo 3 Te Awamutu 0

Round 3 April 7 & 8

Te Awamutu 2 Papamoa 6
Claudelands Rovers 3 Ngongotaha Lakes 1
Waikato Unicol 3 Otumoetai 0
Cambridge 3 Taupo 1

Round 4 April 15

Te Awamutu 1 Cambridge 2
Otumoetai 1 Ngongotaha Lakes 2
Taupo 0 Waikato Unicol 4
Papamoa 2 Claudelands Rovers 0

Round 5 April 29

Taupo 5 Ngongotaha Lakes 3
Waikato Unicol 6 Te Awamutu 1
Cambridge 3 Papamoa 1
Claudelands Rovers 4 Otumoetai 0

Round 6 May 6

Taupo 2 Claudelands Rovers 1
Papamoa 1 Otumoetai 3
Cambridge 3 Waikato Unicol 1
Te Awamutu 2 Ngongotaha Lakes 4

Round 7 May 20

Claudelands Rovers 7 Te Awamutu 0
Waikato Unicol 6 Papamoa 0
Ngongotaha Lakes 1 Cambridge 1
Otumoetai 1 Taupo 1

Round 8 May 27

Ngongotaha Lakes 1 Waikato Unicol 2
Otumoetai 1 Te Awamutu 1
Claudelands Rovers 0 Cambridge 2
Papamoa 0 Taupo 2

Round 9

       
       
       
       

Back to top

Federation League One

Round 1 March 25

Cambridge 0 Claudelands Rovers 0
Matamata 2 Tauranga City 3
Otorohanga 4 Tokoroa 0
West Ham 1 Hamilton Wanderers 3

Round 2 April 1

Tokoroa 3 Cambridge 1
Tauranga City 0 West Ham 0
Matamata 2 Claudelands Rovers 4
Hamilton Wanderers 0 Otorohanga 3

Round 3 April 7 & 8

West Ham 1 Matamata 2
Otorohanga   Tauranga City pp
Claudelands Rovers 2 Tokoroa 2
Hamilton Wanderers 1 Cambridge 2

Round 4 April 15

Matamata 2 Tokoroa 5
West Ham 1 Otorohanga 3
Hamilton Wanderers 3 Claudelands Rovers 4
April 22      
Otorohanga 1 Tauranga City 1

Round 5 April 29

Cambridge 2 West Ham 2
Tokoroa   Hamilton Wanderers ??
Otorohanga 3 Matamata 1
Claudelands Rovers 1 Tauranga City 1

Round 6 May 6

Tauranga City 2 Tokoroa 1
West Ham 0 Claudelands Rovers 3
Otorohanga 0 Cambridge 0
Matamata 1 Hamilton Wanderers 4

Round 7 May 13

Tauranga City 3 Cambridge 1

Round 8 May 20

Tokoroa 3 West Ham 2
Hamilton Wanderers 1 Tauranga City 6
Cambridge   Matamata pp
Claudelands Rovers 0 Otorohanga 3

Round 9 May 27

Hamilton Wanderers 5 West Ham 5
Tauranga City 0 Matamata 0
Tokoroa 2 Otorohanga 5
Claudelands Rovers 1 Cambridge 0

Round 10

       
       
       
       

Back to top

BOP Women

Round 1 April 2

Tauranga City 6 Otumoetai 0
Waiariki 0 Papamoa Icons 8
Whakatane Town 4 Te Puke 3
Plains Rangers 0 Papamoa Legends 9

Round 2 April 16

Papamoa Icons 0 Tauranga City 3
Papamoa Legends 9 Waiariki 0
Te Puke 9 Otumoetai 0
Whakatane Town 3 Plains Rangers 0 (def)

Round 3 April 30

Tauranga City 0 Papamoa Legends 0
Otumoetai 1 Papamoa Icons 0
Waiariki 0 Whakatane Town 5
Plains Rangers 0 Te Puke 6

Round 4 May 7

Papamoa Icons 0 Te Puke 14
Papamoa Legends   Otumoetai pp
Whakatane Town 2 Tauranga City 1
Plains Rangers 4 Waiariki 0

Round 5 May 14

Papamoa Icons 1 Papamoa Legends 5
Otumoetai 1 Whakatane Town 10
Waiariki 2 Te Puke 4
Tauranga City 2 Plains Rangers 0

Round 6 May 21

Waiariki 1 Tauranga City 7
Te Puke 0 Papamoa Legends 2
Plains Rangers 4 Otumoetai 0
Whakatane Town 16 Papamoa Icons 0

Round 7 May 28

Tauranga City 1 Te Puke 5
Otumoetai   Waiariki  
Papamoa Icons 0 Plains Rangers 1
Papamoa Legends 1 Whakatane Town 3

Round 8

       
       
       
       

Back to top

Federation Women's League

Round 1 April 2

Tauranga City   Melville pp
Lakes FC 1 Waikato Unicol 1
Blue Rovers   Otumoetai pp

Round 2 April 16

Tauranga City 1 Waikato Unicol 4
Melville 11 Otumoetai 0
April 23      
Lakes FC 2 Blue Rovers 1

Round 3 April 30

Otumoetai 0 Lakes FC 8
Blue Rovers 0 Tauranga City 5
Waikato Unicol 1 Melville 4

Round 4 May 7

Melville 2 Lakes FC 1
Tauranga City 3 Otumoetai 1
Waikato Unicol 2 Blue Rovers 0

Round 5 May 14

Otumoetai 0 Waikato Unicol 0

Round 6 May 21

Waikato Unicol 1 Lakes FC 1
Melville 0 Tauranga City 0
Otumoetai 0 Blue Rovers 0

Round 7 May 28

Otumoetai 0 Melville 0
Blue Rovers 2 Lakes FC 1
Waikato Unicol 0 Tauranga City 0

Round 8

       
       
       

Round 9

       
       
       

 

Back to top

Chatham Cup (fixtures involving BOP teams only)
Preliminary round April 22 & 25

Pukekohe AFC 1 Waipuna 2
Te Puke 5 Uni of Auckland 1
South Auckland Rangers 1 Ngongotaha 0
Plains Rangers 0 Taupo FC 2
Papamoa 2 Northern United 3 aet
Tauranga City   bye  
Otumoetai   bye  

Round One 13 & 14 May (Games involving BOP teams only)

Otumoetai 4 Uni-Mount Bohemian 2
Te Awamutu 4 Taupo FC 3
Bucklands Beach AFC 9 Waipuna 0
Claudelands Rovers 4 Te Puke 1
AFC Bohemian Celtic 0 Tauranga City 9

Round Two 3-5 June (Games involving BOP teams only)

Otumoetai   Melville  
Tauranga City   Manukau United  

Round Three 17, 18 June (Game involving BOP teams only)

       

Back to top

Current BOP Points Tables

Plains Rangers' results, match reports

News, photos Rangers results, reports Rangers Squads Wellington Phoenix Links Guestbook
Rangers History BOP results, tables Where is Edgecumbe N Z Soccer setup & hist Poll Title page
Rangers Honours Board   Rangers Player portraits Photo of the week   Contact us